Potápanie v Svobodných Heřmaniciach

7.1.2013

Po dlhej dobe sa nám podarilo s Romanom naplánovať si ponor na legendami opradenom zatopenom lome v Svobodných Heřmaniciach.

Pre mňa to mal byť vôbec prvý ponor na tomto bridlicovom lome, tak som bol samozrejme plný očakávania.

Príprava začala u Jana – nášho gasblendera.  Potrebovali sme si vziať so sebou do stage Nitrox 50% aby sme si trochu skrátili dekompresiu.  Naložili sme vercajk v GT Divers a hajde do SH.

Roman si zabudol doma kameru, tak sme ešte skočili k nemu domov. Ešte, že si na to spomenul v BA a nie niekde pri Olomouci. A super bolo, že si nezabudol sucháč J

Cesta bola katastrofa – kolóny pred Brnom a za Brnom nás spomalili a na miesto sme prišli s takmer hodinovým meškaním. Ale keď že nás nikto nečakal a nikam sme sa neponáhľali – bolo to ok. Medzi tým sa spoza mrakov vydralo slnko a všetko vyzeralo na pohodový ponor.

Nastrojili sme dvojčatá, stage, kamery , rýchly ale precízny budy check a už sme pod vodou.

Asi v 10m mi začala dosť intenzívne zatekať maska. Najprv som to ignoroval, ale potom ma to začalo neskutočne  otravovať. Mám síce v ľavom vrecku záložnú masku, ale v 32m a 7C vode sa mi fakt masku meniť nechcelo. Signalizoval som Romanovi že mám nervy – pochopil to hneď pri prvom pohľade do mojich nahnevaných očí.

Pri pumpe sme to otočili, pri stodole sme prehodili na EAN50, a pomaly sme začali s dekompresiou.

V 3 metroch sme ešte dali bezpečnostnú zastávku a ukončili sme ponor.

V závere čo dodať. Napriek zatekaniu  do masky sme spravili 70min. ponor. Cestou späť sme sa zastavili v nejakej hospúdke na divinové hody . Večer sme boli späť v GT Divers. Spokojní s príjemne prežitým dňom a pekným ponorom.